Hakkımda

Mine Candar, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. Lise ve üniversite eğitimini İstanbul’da tamamladı. Iş yaşamıyla birlikte yurtiçi ve yurtdışı geziler yapmaya hobi düzeyinde başlayan Candar, zamanla bu konuda daha profesyonel bir konuma geldi ve bu alanda ürünler vermeye başladı. Bunlar arasında çeşitli dergilerde ve kitaplarda yayınlanan gezi yazıları bulunmaktadır. Küçük yaştan beri fotoğrafçılıkla özel olarak ilgilenen sanatçının düzenlediği bu sergi, ilk kişisel sergisidir. Mine Candar, Antalya’da yaşamaktadır.

_MG_2176-w

SANAT HAYATI

Yurt dışı gezilerine başladığında bu ilgisini daha profesyonel bir seviyede ele alarak gezdiği yerleri kamerasıyla görüntülemeye başladı. Özellikle Hindistan gezilerinde ülkenin özelliklerini ön plana çıkartmaya calıştı. Herkesin bildiği klasik Hindistan görüntülerinin dışına çıkmaya çalışarak yaşamdan kareler oluşturdu.

Fotoğrafçılıkta uyguladığı yöntemler; “Sanatta Gerçekçilik” akımından etkilendiğini gösterir. Bu akımda sanatçı, gördüğü olayı bütün gerçekliğiyle yansıtır, merkezdeki objenin etrafında yan unsurlar bulunsa da bu durum kompozisyonun anlatım gücünü azaltmaz, aksine bunu tamamlayıcı bir unsur haline gelir. Sanatçının eserlerinde özellikle kompozisyon yönünde sağlam bir yapı oluşturduğunu, kadrajının çok isabetli olduğu görülür. Buna karşılık ortamın ışık durumu, nesnelerin hareketli oluşu gibi sorunları çözmek için fotoğrafçılık teknikleri kullanmaya fazla vakit harcamaz, bu tekniklerin yeterli olup olmadığı konusu bile kompozisyonun gücü ile geri plana atılmıştır.

Mine Candar, yurtdışı gezilerinde gittiği ülkelerin halkıyla hemen kaynaşabilen sıcak karakteriyle “fotoğrafçı” ve “fotoğrafı çekilen kişi” arasında ilk anda oluşan soğukluğu kolayca aşabilmesinin avantajını her zaman elinde bulundurmuştur. Sanatçının bu özelliği ile çektiği fotoğraflardaki “yaşamın gücü”, “yaşam sevinci” ve “hayat mücadelesi” gibi kavramlar gezdiğiniz bu sergide açıkça ortaya çıkacaktır.

“Gezginin İzi – Hindistan’ın Gizi” başlıklı bu sergide Mine Candar’ın 50 kadar fotoğrafı sergilenmektedir. Bu fotoğraflarda “gezgin” kimliğiyle yola çıkan sanatçının Hindistan’ın Gizi (gizemli yanları) yönünde bir yolculuk yaptığını görüyoruz. Gelin, siz de kendisine eşlik edin ve Hindistan’ın gizi size de açılsın, görünür ve bilinir olsun.

eposta: minecandar@hotmail.com

 

staticPageTransition
Perhaps the network unstable, please click refresh page.