PERİYAR (THEKKADY) WILD LIFE

Ağaç, çekirdeğin esaretinden kurtulmuş, hayat sergüzeştini bilinmeyenin ötesinde arayan, uçan bir ruhtur. (Tagore)

Düş olasım, berduş olasım, ışık olup güneşten sızasım var. Yağmur olasım şaldır şaldır yağasım belki de musonda yemyeşil bir kurbağa olasım var. Dalda rengarenk bir kuş olasım belki de baykuş olasım var. Ruhumu yoldaş edip, zamanı yarasım uçsuz bucaksız tropikal diyarında kaybolasım var. Haydi, yeşil yağmur ormanları ile kaplı vahşi yaşam cenneti Periyar’a yollanalım.

Hindistan vahşi doğası, hayvan ve bitki örtüsü açısından çok zengin bir ülkedir. İhtişamlı kaplanlar, dost ka dost filler, asil ve şık geyikler, kral kobralar, muson yağmurlarının kızları rengarenk tavus kuşları.Doğaseverler için bir cennet olan bu ülkenin birçok yerine dağılmış geniş ormanlar soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok hayvana korunak sağlamaktadır.İşte bu yaban yaşamı, diğer herhangi bir ülkede bir benzerine rastlanamayacak kadar ilginç ve heyecan vericidir.
Periyar (Thekkady) Güney Hindistan’nın Kerala eyaletinde İddukki ve Pathanamthitta bölgesini kaplayan koruma altındaki 777km2 yi kaplayan bir alandır. Bu alanın 350 km2 lik bölgesi Periyar Milli Parkı, Vahşi Yaşam Sığınağı Kaplan Koruma Alanı’na ayrılmıştır. Kochi’nin 120 km güneydoğusunda yer alır. Taksi ile Aleppey’den yaklaşık 5-6 saatlik bir yolculuk ile yağmur ormanlarını ya
ra yara ,uzun tropikal ağaçlarını seyrederek harika bir yolculuk yaparsınız. Mayıs ve Eylül ayları arası bu bölgeye gitmek için çok uygun bir zamandır. Periyar’ın yükseltilerine tırmandıkça heyeri yemyeşil tül gibi örten çay bahçeleri ile karşılaşırsınız. Dünyanın en kaliteli ve nadide çayları bu bölgede yetişir. Çay içmek Hint kültürünün önemli geleneklerinden biridir. Siyah çay süt ile ve şepşekerli içilir. Çaya kakule, tarçın, karanfil, karabiber ve zencefil gibi baharatlar katılır. Her derde deva ayruvedik çay, karabatak gibi heryerdedir. Hindistan trenlerinde sabahın 05’inde garam çaiii naraları ile , daha uykunuzdan ayılamadan çayı burnunuza dayarlar.

Periyar’da vahşi hayatın içine doğru günlük trekking, jeep safari, filler ile yağmur ormanlarında haşur, huşur sesler eşliğinde bir gezi yapabilirsiniz ya da Periyar gölünde tekne ile yeşil, nemli doğanın binbirçeşit çiçek kokularını içinize çekerek kanatsız uçabilirsiniz. Ya da eğer oldukça sağlam bir cesaretiniz varsa , bamboo rafting yapabilirsiniz. Yaklaşık 3 saat boyunca 4 kılavuz ve bir silahlı bekçi eşliğinde, orman kaplı tepelerin göl üzerine yansıyan panaromik görüntüsü eşliğinde bamboo rafting yapabilirsiniz.Tabiki suyun dibi süprizlerle doludur benden söylemesi.
Periyar’da herhangi bir guesthouse ta konaklayabilirsiniz.Milli park alanı içinde havuzlu ve lüx bir iki otel de mevcut. Akşamları büyük otellerin açık büfelerinde bol baharatlı vejeteryan yemekler yiyebilir ve yemek eşliğinde Kerala eyaletinin geleneksel kathak ve bharatnatyam danslarını seyredebilirsiniz. Tribal Heritage müzesinide gezmeyi unutmayın. Periyar yerli halkı beş farklı etnik kabile topluluklarından oluşur. Manan, Paliya, Urali, Mala-Araya ve Malampanduram hemen hepsi tarımla uğraşır. Bu yerlilerin bir kısmı vahşi ormanların derinliklerinde yaşarlar.

Periyar Gölünde tekne turu.

Kuşlar, kelebekler ve yaban hayatı izlemek için mükemmel bir fırsat. Göl kenarında ilerlerken ormanı dinlemek , su içmeye gelmiş fillerin homurtularını, kurbağa ve kuşların cır cır seslerini ve doğanın fısıltısını işitmek ..ötesi yok ve zamanın serin esintisi , süpürür göl üzerinden minik minik dalgaları.

 

1 COMMENT
  1. Muhteşem bir görüntü harika fotoğraflar ustaca bir anlatım bu görsel ziyafeti bizlere sunduğunuz için size minnettarım ellerinize sağlık…

    10-08-2013, 10:46 am Reply
standardPostTransition
Perhaps the network unstable, please click refresh page.